hadi be…kontör bitmiş.


Tv de bir dizi. Reklam olmasın diye ismini ve kanalını vermeyelim. Aslında seyretmediğim bir dizi. Sadece farkında olmadan açık kalan bir kanal da karşıma çıkan bir kaç saniyelik görüntüler ile gördüğüm diz desek daha iyi olacak.

Bir mehmetçik-pkk mücadelesini anlatan kahramanlık dizilerinden biri. Neyse biz dizi ile ilgilenmiyoruz o yüzden esas konumuza geçelim daha iyi olur. Dağ da terörist avından dönen mehmetçik operasyon sonunda sanırım nişanlısı ile telefon ile konuşuyor.

Dizi başrol oyuncusu ve dizi kahramanı uzman çavuşun kız arkadaşı, ertesi gün kahvaltıyı beraber yapalım diyor çavuş cevap veriyor. OLur ama izin alabilirsem. Esas kız ee sen daha yeni dağdan geldin diyor. Uzman güya espiri yapıyor “sen bana dağdan inme mi diyorsun ?”

bu ne demek şimdi. Dağdan inme.

Neyse enteresan geldi bize paylaşalım dedik. Ama malesef biz esas konumuza yeni geldik.

Dizinin bu kısmında esas oğlan esas kız ile cep tel vasıtası ile gece karakoldan konuşuyor. Düşündüm de gerçekten operasyonda canını dişine katmış ve canını bu memleket için ortaya koymuş mehmetçik opersayon sonrası karakola döndüğünde kendisini merak edenleri arasa kontör yetmez herhalde.

Evli ise hanımını arasa, sonra annesi ve babasını arasa kimbilir kaç kontör. Dolayısı ile aslında bu insanlara zamanın da bedava kontörler verilmişti. o zamanlar tamamen memurlar için verilmiş bir hak iken sınırsız konuşma olayı daha sonra her zaman olduğu gibi bu verilen hakkı suistimal eden bir takım zevatlar nedeni ile sınırsız hakları iptal oldu bildiğim kadarı ile.

Bir memur hatırlıyorum ben belki sizde hatıralarsınız bu kendini bil(e)mez memuru. Memurlara tanınan bedava hattı, bedava diye bebeğinin odasına koyup bebeğinin ağlayıp ağlamadığını kontrol eden ve kesintisiz olarak 16 saat açık tutma rekoru kırmıştı nasıl olsa beleş diye.  Bu tip suistimaller sonrasında sanırım memurların bu hakları iptal edilmişti. Şimdilerde bildiğim kadarı ile belli bir ücret karşılığında, belli bir süre var hakları var. Olsun bizim o da yok.

Operasyondan dönüp de ailesine sağ ve salim olduğunu kontörü kalmadığı için bildiremeyen memurun hakkı yok mu bu öteki memurda acaba. Vardır vardır. aslında az önce ki rekortmen memurumuz ile konuşmak isterdim belki bolgumuzdan haberi olur ve belki bize yorum yapar kimbilir ama bu arkadaş acaba ne düşündüde babyphone olarak hanımının cep teli ile kendi telini kullandı. Eminim ki kesin telefonun dayanmama durumundan dolayı şarja da bağlıdır cihaz. Ve ses gelsin diye sanırım bebeğin yanındaki komidin veya dolabın üstünde yada yastığının hemen yanına konmuştur cep telefonu.

Kaş yapayım derken göz çıkarma bu olsa gerek herhalde.

Neyse ben derim ki en azından bu memleket için gerçekten canını ortaya koyan memur, işçi vs. kim var ise bunlara bir takım hakların sağlanması lazım ama önce sepetteki gerçek çürüklerin çöpe atılması lazım.

Hadi hayırlısı bakalım belki o günde gelir. Kimbilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s