yüksek gerilim hatlarında bulunan toplar…


Yıllardır seyahat ederken dikkatimi çekerdi. Son günlerde bayağı bir şekilde de arttı bunlar. Hep kafama takılırdı aslında. Ne için koymuşlar bu topları tellerin üzerine diye düşünmeden edemezdim aslında.

Esneme ile ilgili düşünmüştüm olayı. Yani tellerin aşırı sıcak veya soğukta esnemesi (veya esnememesi) için alınmış bir önlem olarak kendi kendime yorum yapmıştım. Yanın daki tel ile mesafesinin fazla olması nedeni ile de iki telin birbirine temas etmesini engelleyici bir unsur olarak düşünmem de kısa sürdü. Zira bu iki telin kopmadan birbirine temas etme imkanı yok. Mesafeleri çok uzak ve top sadece bir tel de vardı.

Enteresan olan ise bu topları son yıllarda kırmızı ve beyaz olarak boyamaya başladılar. ve yüksek gerilim hattında sadece bir tel de olması ise ilgimi daha da çekti.

En son bu gün iş yerime doğru giderken bu konu tekrar kafama takıldı. Zira güzergah boyunca, yola paralel giden tüm hatlarda bu toplarda konulmuştu. Enteresan nokta bu toplar üzerlerinde ki boyadan dolayı olacak sanırım hafif de parlıyordu. Herhalde fosforlu boya idi.

Nihayetinde google amcanın ekranından kısa bir araştırma yapınca bu topların ne işe yaradığını nihayetinde öğrendik.

son zamanlar da artan hava trafiği ve uçuş sayılarının artması nedeni ile bir emniyet tedbiri olarak konulmuş bu toplar. Özellikle de helikopter gibi alçak uçuş yapan araçlar için faydalı bir uygulama.

Özellikle gece uçuşu sırasında bazı rakımı yüksek yerlerde bulunan bu yüksek gerilim hatları pilotlar için bir nevi bubi tuzağı. Gündüz bile görülmesi sıkıntılı iken, özellikle de gece görülmesi nerede ise imkansız. Uçuş sistemlerinin de bu telleri o süratlerde farketmesi de mümkün değil. Tek imkan pilotun dikkati ve uçuş yaptığı yeri tanıması aslında.

Dolayısı ile bu toplar gündüz uzaklardan farkedilebilmesi için kırmızı beyaz olarak boyanmış, gece de boyanın özelliği nedeni ile parlama imkanına sahip.

Bunun dışında internette dolaşan, teller üzerinde yürüyen su ve nemin toplara doğru akmasını sağlayarak, güvenli bir şekilde damlamasını sağlar ifadeleri tam bir internet efsanesi. Böyle bir şey yok gerek de yok. Yani tek amacı var hava araçlarına yani hava trafiğinde uyarıcı etken, ikaz olarak kullanılmakta. İnsanın aklına koskoca yüksek gerilim direkleri ve telleri nasıl görülmez diye gelebilir.Ama bir helikopterin uçuşu sırasında bu tellerin gözükme imkanı çok zor. Son zamanlar da bir takım acil ambulans helikopterlerinin şehrin hemen hemen her yerinde görülebilir hale gelmesi bu uygulamanın aslında pilotlara büyük kolaylıklar sağladığı aşikar. Özellikle de alçak uçuş,iniş ve kalkış durumlarında.

Yıllar önce bir sınıf arkadaşımın bu tellerden birine takılması ve şehit olması geldi aklıma şimdi. Kimbilir belki bu uygulama o zamanlar da olsa tellere çarparmıydı ?

kalın sağlıcakla.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s